Peníze za pomoc v domácnosti? Máme dětem platit za to, že uklízí?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMnoho rodičů nedává dětem kapesné, ale nechají je si peníze vydělat. Je vynikající učit děti finanční gramotnosti co možná nejdříve. Ale pozor na tenký led. Respektive kolik peněz dostáváte za přípravu večeře vy? Já ani korunu.

Znám rodinu se třemi dětmi, holčičkami ve věku pět, sedm a osm let. Moje kamarádka pracuje z domu, je velmi aktivní, chytrá. Ale nemůže říci, že jí děti pomáhají. Ani to, že děti plní povinnosti v domácnosti. Její dětí jsou si doma na brigádě. Mají tabulku a přesně ví, kolik korun je za vyndání myčky či srovnání bot. S vydělanými penězi mohou naložit, jak chtějí.

K tomuto přístupu mám několik výhrad, možná spíše otázek? Co vy?

 1. Když se jim nechce nic dělat, kdo práci udělá?
 2. Považují svou brigádu za povinnost nebo za prostředek k vydělání peněz?
 3. Až budou samostatné, budou práci samy vidět?
 4. Když maminka nemá peníze, tak má smůlu a musí vše dělat sama?
 5. Může si dítě v tak malém věku rozhodnout o utracení peněz samo?

Jak tedy na domácí brigády pro děti?

 1. Domácnost je záležitost všech. Je třeba se dle možností podílet nezištně. Inspirace ZDE.
 2. Domácí práce mají být rozděleny. Dle věku, náročnosti, možností a času všech. (Návod Jak a kdy dítě zapojit do domácnosti).
 3. Udělat něco za někoho je samozřejmost. I za mě někdo, někdy, něco dělá. Typický příklad – Ale to já jsem nerozházela, ať si to uklidí brácha sám.
 4. Děti mají být navíc vedle svých povinnostívedeny k tomu, aby práci viděly. Mně se jako mámy také nikdo neptá, zda mám utřít špinavý stůl či zapnout pračku. Je dobré vést děti k tomu, že pokud vidí na zemi ponožku, můžou ji sebrat. U cizích ponožek se toleruje postupné dokopání k prádelnímu koši.
 5. Pokud rodina platí úklid, žehlení, mytí oken, auta – pak je brigáda na místě. Proč dávat práci a peníze někomu jinému? V tuto chvíli je na místě dát možnost výdělku svým dětem.
 6. O investování a nákupu je třeba se s dětmi bavit. Ať si peníze utratí, za co chtějí, pokud jsou dopředu poučeni, co je to nákup kravin, spoření či správná investice.

Učte děti, aby práci viděly a aby pro ně bylo přirozené něco udělat či se nabídnout s pomocí.

Vše je řešitelné
srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s)mějte se

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *