Jak a kdy dítě zapojit do pomoci v domácnosti? Hned!

Jak a kdy dite zapojit do pomoci v domacnostiVětšina maminek se pyšní tím, že odmala vychovávají dítě k pomáhání v domácnosti. Většina z nich ale dělá dvě zásadní chyby. Pletou si hru s pomáháním. A momentem vstupu do 1. třídy už tak zatížené dítě školními povinnostmi doma nezatěžují. Ač své dítě občas také polituji, zapojit ho do domácnosti je jen k jeho dobru.

Nápodoba a pochvala

Dítě v předškolním věku nám touží pomáhat. Touží vyzkoušet to, co děláme my. Třídit prádlo, vytírat, mýt nádobí. Jsem jim vzorem. Napodobují nás. Nepomáhají, ač jim to říkáme. A je dobře, že jim to říkáme, ale ony si hrají. A my je učíme. Chválíme je za pomoc, i přesto, že my bychom vše měly bez jejich „pomoci“ stokrát rychlejší. Pro dítě je do šesti let pomoc hra.

Hra

Do šesti let je vše hra. Směřování k povinnostem. Cvičení motoriky, paměti, zodpovědnosti. Je třeba být dětem nablízku a vzorem.

Neusnout na vavřínech

Se vstupem do školy by děti měly převzít povinnost za část domácnosti. Stačí tři jednoduché úkoly za týden. Můžeme mu dát na výběr.

Jak, kdy a co

Mít denně jednu povinnost a během týdne další dvě tři. Denní úkol může být srovnání polštářů na gauči, prostírání stolu k večeři, srovnání botníku. Něco, co bude trvat do pěti minut. Týdenní úkoly by mělo mít stanoveno na určitý den, protože samo ještě neumí hospodařit s časem a plánovat. V sobotu dopoledne je ideální čas věnovat dvacet minut na zalévání kytek, vysávání a umytí umyvadel.

Odměna

Největší odměnou je po práci společná chvíle s rodičem, kdy si můžeme říci, jak je fajn, že domácnost zvládáme společně. Jsou rodiče, které dětem za pomoc v domácnosti dávají peníze. Osobně nejsem zcela zastáncem takového přístupu. 

Největší odměna

Odměna pro mámu je, že vychovává děti k povinnostem, není služkou a děti před ní neutíkají, protože hrozí, že je nesmyslně (podle nich) úkoluje nebo vyčítá, co neudělaly. U manželů to je stejně tak.

Kontrola

Můžete si udělat nástěnku, kam budete čárkovat, smajlíkovat hotové povinnosti.

Výsledek

Dítě si váží své práce. Začne si vážit vaší práce. Vidí, že není samozřejmostí, že se něco udělá samo. A až se rozčílí nad špinavým umyvadlem, které “mu” někdo zašpinil, pochopí lépe vás i vaše nálady. Ale hlavně – je vychováváno k povinnostem a zodpovědnosti.

Vše je řešitelné
srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s)mějte se

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *