7 rad, jak nebýt domácí služka. Rozdělte úkoly!

7 rad, jak nebyt domaci sluzkaNa všechno jsem sama. Kdybyste si po sobě každý alespoň uklidil tu svoji skleničku a ponožku. Je to můj čas. Nejsem žádná služka! Úplně se slyším. A jsem ráda, že tohle mám vyřešené.

Nikdy není pozdě začít. Ani s dětmi ani s manželem. Mnohé rodiny zvládají rozdělení úkolů přirozeně a včas. Jiné to nechají zajít trochu dál. A to poznáte podle jedné ze tří situací nebo nedejbože jejich kombinací.

Za prvé – členové rodiny před vámi utíkají, protože mají strach, že pokud kolem vás projdou, přidělíte jim nějaký úkol.

Za druhé – udělají zvláštní obličej, který dokáže vytočit do nepříčetnosti.

Za třetí – a to v tom lepším případě – mají pocit, že pro vás něco udělají. PRO VÁS.

Patřím mezi ně. Respektivě patřila jsem. Protože jsem se domnívala, že jako máma musím zvládnout vše a pokud milostivě po sobě někdo něco neodnese, je to má povinnost. Protože já nepracuju, protože pracuju méně než táta, protože já jsem máma. Chyba lávky. Jak z toho ven?

Nikdy není pozdě

Velmi důležité je začít včas, u dětí nejlépe v první třídě. (Jak a kdy dítě zapojit do domácnosti? Hned!)

Rozdělte úkoly

Na denní a na týdenní. Pro každého. Sepište úkoly, domluvte se s dětmi, co si vezmou na starosti. Stejně tak s manželem. Není podstata počet úkolů, ale časové možnosti každého. Pokud manžel živí rodinu, beru za vděk, že vynese koš a večer vyvenčí psa.

Motivace

Tím, že se zapojí celá rodina dle svých možností, nebudu mít pocit služky a budu mít na sebe i vás více času.

Kouzelná věta

Miláčku, promiň, ty jsi líný uklidit (ponožky) sám po sobě a já nemám být líná to uklidit po tobě?

Zrcadlo.

Kde mám čisté džíny? Došla pasta? Co bude k večeři? Nic! Jakto? Vždyť vy jste úkolovaná pořádObčas pronesu: “Ty mě ale úkoluješ, miláčku.” Manžel se vždy zarazí a řekne, že nic neříkal a že nic nechce. “Já myslela, že chceš jíst večeři a mít čisté děti i sebe i domácnost. A to je velký úkol. Vidíš, ty mě úkoluješ a ani o tom nevíš.” Když mu to řeknu s láskou a úsměvem, už bez jízlivé ironie (a že jí na začátku bylo), ví, co tím myslím. 

Domácnost je vzájemná, ne milost pro vás

Dělám vše ráda a s láskou. Pak jde vše rychle a snadno. Má neuznaná či ihned znehodnocená práce (ručníky na zemi) je to, čím se už nebudu nechávat vyvést z míry. Ale dělat to prostě už nebudu. Znáte to, jak si kdo ustele…

Povolenka

Každému se někdy něco nechce. Mami, nechce se mi dnes uklízet pokoj, pomůžeš mi? Ano a ráda, znám to, i mně se někdy nechce. Není nic horšího než hysterická manželka a ukřičená máma, která jen buzeruje kvůli nějakému nesmyslnému nepořádku. Stačí mávnutí kouzelnou hůlkou vaší osobnosti a vše se může otočit. Rodina si bude vážit vaší práce i vás. Nebuzerujte, ale burcujte rodinu k součinnosti!

Vše je řešitelné
srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s)mějte se

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *