Umíte jako rodič opravdu chválit?

Čtvrtý díl seriálku: Dovolená jako otisky (nejen) do dětské duše

Za dobrým slovem by šel kdekdo světa kraj…  Jděte naproti svým nejbližším. Udělejte si test sami sebe, jací vlastně jste vy jako rodiče. Poznáte to mimo jiné i podle toho, kolik a jak chválíte.

Opět se musím vrátit k tomu, že je jedno, jak tu pusu otevřeme. Proč ji otevírat negativně, když to jde i pozitivně? A otočit to jde vždy. Je to náročné. Je to často boj s egem, ale jde to. Říká se tomu také diplomacie.

Rozmazlené dítě, rozmazlená máma?

Bude dítě rozmazlené, když ho budete hodně chválit? A vy byste byl/a rozmazlená, kdyby vás partner denně chválil a všímal si většiny toho, co uděláte. Nebo aspoň si všiml jedné desetiny (i ta desetina je už sama o sobě obří výčet toho, co denně žena udělá. Neříkám, že muž ne, hovořím o péči o děti a domácnost). Rozmazlené nebudete. Budete klidné, rozhodně alespoň klidnější.

Jedna věta spisovatelky mi ovlivnila pohled na rozmazlenost

Tato slova používám z jednoho přátelského rozhovoru, setkání se spisovatelkou Bárou Nesvadbovou, kterou znám už nejméně deset let a velmi si jí vážím. To ona mě naučila jiný úhel pohledu na slovo ROZMAZLOVAT.

Jak to má Bára Nesvadbová?

Ano, to ona mi u společné, a vždy tolik (pro mě) inspirativní kávy, vyprávěla o své definici ROZMAZLENOSTI. Ona prostě rozmazluje, protože je také ráda rozmazlována. Čím více rozmazluje nebo je rozmazlována, tím můžeme cítit více lásky, po které všichni prahneme. A mně se to tak líbilo!

Definice rozmazlování

Rozmazlování je pozornost, vstřícnost, užívání si, objímání, hlazení, pochvaly, útěcha, pochopení. Rozmazlování je náruč pozitivního přístupu. Je to také odpuštění. Tato definice je v porovnání s takovou tou (podle mě) starou školou: ty si nezasloužíš zmrzlinu, protože…atp.

Jako definici rozmazlování máte vy?

Připadám si trochu vždy jako rebel, když tvrdím někde mezi maminkami, jak miluju rozmazlování. Ráda vždy řeknu svou definici. Někdo ho možná (ještě) definuje jako dávání lízátek a neurčení hranic a pravidel. Proto se nejdřív ptám vždy na to, jakou kdo má definici, když se o rozmazlování začne mluvit.

Psychozrcadlo

Pokud vám moc chválení nejde, představte si sama sebe, co byste od blízkých lidí ráda slyšela. Pomůže vám to. Nejen v tom, že se to naučíte říkat pochvaly sama sobě, ale více pochopíte, jak moc je důležité chválit své děti.

Každoden plný chvály

Chvalte. Opravdu chvalte. Denně si před spaním řekněte, za co rády pochválíte sebe. Za co jste ještě mohla pochválit děti a jak to zítra bude lepší. Nebo jim to řekněte dodatečně.

Pochvala je jistota v cestě do života

Jdeš správně – toto říkáte, když chválíte. V životě se neztratíš, protože jdeš správně, protože to děláš správně. (přiznávám, že slovo každoden jsem „ukradla“ také od Báry Nesvadbové – děkuji za inspiraci, Báro, ve slovech, ale také v tom, jak se mile chováš k dětem a lidem).

Chvalte děti před večerem

Chvalte je pořád.

Rozmazlujte je. Rozmazlujte sebe. Rozmazlujte partnera.

Můj děda, když viděl, jak chovám v náručí dítě, tak mi řekl s takovým láskyplným úsměvem – ty zase chováš, to bude ale vychované dítě. A je to tak, chovejte je v náručí a na klíně a budou vychované. Potřebují k tomu pochopení, vysvětlení a lásku.

srdečně

Anna

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *