Průvodce M

Kdo je Průvodce M? Celým jménem tedy Průvodce Máma.

Co takový průvodce vlastně dělá? Každý průvodce zná hlavně dobře trasu. Ví, kudy vede svou skupinu. Chce jim ukázat v krátkém čase to nejlepší, nejzajímavější, chce, aby měli plno zážitků, aby jim bylo fajn. Zná danou trasu nazpaměť, stejně jako rodič zná nazpaměť situace, které se doma opakují.

Hlavní úkol Průvodce M je:

  • ukázat dítěti směr
  • upozornit, co ho na cestě čeká
  • učit ho odvaze
  • být vstřícný a vždy laskavý 

Úskalí průvodce M:

Někdy se stane, že prostě ani ta nejlepší navigace, kterou průvodce M má, může selhat, můžou se jí vybít baterky. Také se může stát, že nečekaně bude zavřená nějaká ulice.

Co dělat?

Je právě zase jen a jen na průvodci M, aby se k dané situaci postavil čelem. Nejlépe v klidu a s rozvahou.

Proč klid a rozvaha?

Faktem je, že se naše děti často spoléhají na nás, že situace za ně někdy vyřešíme. Průvodce M musí v danou situaci rozlišit, zda situaci řeší za dítě, což je občas také potřeba, ale vždy by měl mít na paměti, že učí své děti, aby se v životě orientovaly samy a začaly si vytvářet vlastní navigaci, která bude ještě dlouho pod kontrolou průvodce M.

Příklad selhání průvodce M:

“A cos mohl čekat, když jsi zapomněl doma mobil a slíbil jsi, že zavoláš, až skončí škola, abych tě vyzvedla. Udělal jsi ostudu, sháním tě všude a měla jsem strach. To si ještě povíme s tátou. To uvidíš, co tě ještě čeká!” 

Selhal hned ze třech důvodů, protože dítěti vůbec nepřispěl k tomu, aby jej uklidnil, že už jsou konečně spolu, ale ihned celou vinu svedl na něj. Dítě nemělo šanci poznat láskyplnou náruč v případě, kdy mu bylo hrozně. Naopak. V momentě, kdy potřeboval uklidnit, dostal pořádnou nálož stresu. A ještě výhrůžku, že bude potrestán podruhé od táty doma. A třetí selhání je nepředvídatelnost průvodce, že i takové věci mohou nastat.

Copak průvodce neříká turistům, že v případě, kdyby se kdokoliv ztratil, tak má počkat třeba u kašny nebo zavolat na číslo, které má napsané na ruce?

Hlavní úkol průvodce M

Předvídat. Předvídat a předvídat.

A když se stane, že Průvodce M prostě danou situaci nepředvídal, může se z ní poučit. Doma si s dítětem v klidu sednout, probrat celou situaci znovu a hledat řešení.

Můj příběh

Dcera v 1. třídě ještě neměla mobil. Protože jí ho měl přinést Ježíšek. Pracovala jsem v Protonovém centru na druhém konci Prahy, kde jsem zrovna provázela celý autobus vyléčených onkologických pacientek. Neberu v práci cizí čísla, vždy volám zpět, až po schůzce. Tentokrát jsem ale mobil vzala. Asi nějaká intuice. Volali mi z hospody, že tam mám dítě, ať jsem v klidu, že se o něj postarají.

A já?

Byla jsem v klidu a byla jsem pyšná.

Co se vlastně stalo? 

Celý příběh si můžete přečíst v článku Ztratil se mi prvňáček , ve kterém popisuji, nejen co se stalo, ale i to, jak jsem jako průvodce M byla vděčná za moji předvítalenost – i když bych snad podepsala krví – že můj prvňáček nikde venku sám nezůstane. Stát se ale opravdu může cokoliv.

Přeji Vám ze srdce, ať jste tím laskavým průvodcem M.

Bez laskavosti se jím nestanete. S laskavostí Vám to půjde samo.

Pamatujete – vše je řešitelné a někdy se věci dají dokonce řešit dopředu

Anna

Tento pojem velmi úzce souvisí s pojmem Navigace

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *