Máte doma batole? Nahlédněte do jeho světa vzdoru

Mate doma batoel. Nahlednete do jeho sveta vzdoru.Dítě ušlo obrovskou cestu. Prošlo etapy, které psychologové dělí do kategorií novorozenec a kojenec. Aniž bychom si to uvědomily, je zněj batole, které si chce svět řídit samo. Nestojí, tam kde má stát, nejí, co má jíst, nechce, co my chceme,… Myslím si, že kdo doma batole má nebo měl, ví. Je dobré mít ale na paměti, že nenastane nikdy v životě doba, kdy budeme moci dítěti dát do vínku více, než právě do pěti let.

Dramatický vývoj do 1 roku

Z miminka, které neumí držet hlavičku, se vyklube dítě, které nám bere věci z poliček, začíná mluvit, má vlastnické požadavky na nás samotné, jasně si ukáže, co chce a pomalu dělá své první krůčky. Krůčky do velkého světa pískovišť, kamarádů, ale i nástrah a nebezpečí. My nejenom do 1 roku, ale po celý život budeme průvodci.

Boj s batoletem

Dítě se už necítí naší součástí a přestává nás brát jako vládce a zrcadlo, ale uvědomuje si, že jsme různí lidé. Chová se jednou tak a jednou tak, protože se potřebuje stát osobou s vlastními právy a ty právě hledá. I nebezpečné věci opakuje dokola, protože musí vyčkat, až v hlavě „vyryje“ místo pro paměťovou stopu. A když si nepamatuje, nemůže předvídat. A tím pádem ani nemůže čekat. Ani na to, až sundáte obal z lízátka.

Neumí se vžít do pocitů jiných, protože nezná ty vlastní. Když vás batole plácne a vy mu ji na oplátku udeříte, abyste ukázala, jaké to je, dostane lekci, kterou prostě není schopné pochopit. Nespojí si to s tím, co udělalo před vteřinou vám. Nedává do souvislosti vaše a své pocity. Ač ještě mluví malinko a často ne příliš zřetelně, ono je přesvědčeno, že mluví a dobře a že mu vše rozumíte.  Dokáže ho velmi rozčílit, když mu nerozumíte.

S batoletem se nedá vyhrát boj, když mu nakazujete uklidit lego v pokojíčku. Vývojové hodiny ještě neukazují dětství, takže usměrnit batole a ukáznit ho jako velké děti, je neúspěch sám. A takový nedostatek chápavosti způsobí vzdor a každý skončí ztrátou lásky. Výsledkem a výhrou není zábava, ale boje a spory.

Nebojte, dítě se mění a vyvíjí, za chvíli se zklidní a čeká vás období, kdy budete mít doma malého obdivovatele a velkého parťáka.

Vše je řešitelné
srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s) mějte se

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *