Jít naproti

Jít naproti patří ve slovníku MAMApsychologie snad mezi nejčastěji používaný výraz. A můj asi nejoblíbenější. Je k němu zapotřebí odvaha, protože jít naproti kolikrát znamená jít někomu do jeho soukromí a tím pádem velmi často hrozí odmítnutí. Ale na vše se dá připravit. V našem případě používám nejčastěji výraz JIT NAPROTI hlavně vůči dětem a sobě samé. A tam se rozhodně budeme setkávat jen a jen s otevřenou náručí.

Jít naproti znamená:

  • v prvé řadě být vstřícný
  • nečekat, až nás někdo vyzve
  • dobrovolné rozhodnutí udělat něco pro někoho
  • být empatický
  • a vycítit, proč v danou chvíli natáhnout pomocnou ruku.

 

Jít naproti vyžaduje umět být o krok napřed ve svých myšlenkám vůči někomu, o kom se domníváme, že se ostýchá něco udělat, nebo neví jak.

Jít naproti má za svůj cíl:

  • si uvědomit, že není ostuda čekat, až nás někdo vyzve k nějaké pomoci
  • učí nás projevit svou empatii a dělat vstřícné krok

Jaký to má efekt?

U rodičů tak dochází k umírnění či vymizení slov: „No vidíš, já to říkal/a….a je to tady….“, které přivolávají dítěti pocit viny a neschopnosti.

A naopak přicházejí slova, věty typu: „Počkej, vždyť já ti mohu pomoc…ukaž, ráda ti pomůžu…nic se neděje, každý někdy něco pokazí, podstatné je to řešit…společně to zvládneme…není třeba brečet nad rozlitým mlékem atp.“

Jak v praxi používáme tyto výrazy?

Jednoduše se zeptám rodiče: „Jak myslíš, že je možné jít naproti“? Přesně už vědí, co tím je míněno a těší mě, když tento výraz používají už sami: „Stala se ta a ta situace, snažil/a jsem se jít dítěti naproti, proto jsem udělala to a to…“

 

Choďte naproti, čím více budete chodit naproti lidem kolem, tím více radosti a lásky budete rozdávat. A tím více se vám jí u vrátí. A jak? V tom pocitu, který budete mít na srdci. A ten Vám automaticky přinese další náruč laskavosti, klidu a harmonie.

S láskou, Anna

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *