Oříšek

Další pojem z našeho MAMAslovníku je opravdu „oříšek“. Znáte ten pocit, jak jste zvědavý, jaký bude oříšek uvnitř a nedaří se vám rozbít skořápku? Jak moc musí být kolikrát člověk trpělivý i při takovém rozlouskávání oříšku?

Zažili jste už někdy to, že vás i takový oříšek rozčílil a vy jste ho rozdupli nebo rozbili kamenem a pak trávili dlouhý, a vlastně i zbytečný, čas tím, že jste opatrně preparovali oříšek od rozdrcené skořápky? A k tomu ještě minimálně polovinu vyhodili?

Proč používáme toto slovo v MAMApsychologii?

I my se snažíme s maminkami přijít na to, proč se věci dějí tak, jak se dějí. Snažíme se dostat k tomu oříšku. Rozbít a odebrat skořápku, abychom viděly celý ten krásný oříšek. Aby byl pro nás čitelný.

Co představuje oříšek?

  • Oříšek je takové uzavření jedné starosti, problému, situace, které nás trápí.
  • Je to přijití věci na kloub.
  • Je to rada, ze které bychom se měli poučit, aby se nám v životě šlo lépe a snáze dál.
  • Je to trénink na naši trpělivost. Práce s našimi dětmi vyžaduje trpělivost. Klid. Rozvahu. Je to především práce na nás samotných. Taková sbírka krásně rozlousknutých oříšků se určitě do života hodí nám i dítěti.

Pozor na včasné oloupání! 

A pozor na to, abychom oříšky řešili – rozloupávali včas. Abychom netrávili potom hodně času nad tím se dobrat k něčemu, co už je dávno vyschlé nebo shnilé.

Jak na oříšky?

  • Vnímejte situaci
  • Než uděláte soud, pořádně o ni přemýšlejte
  • Zkuste se na ni dívat očima druhého či druhých
  • Zkuste použít psychozrcadlo
  • Zkuste pokaždé zůstat v klidu tento přístup často řešení urychlí

Oříšek pro Vás

Zkuste si sami rozlousknout takový první oříšek. Týká se přístupu k řešení problémů.

Velmi často dávám svým klientkám oříšek já sama. Jako první potřebujeme rozlousknout, zda pocit viny, který je bezpochyby destruktivní svádí maminka na sebe, lidi kolem, situace, a tím se vyhýbá podstatně věci. Nebo zda je aktivní a snaží se přijít věci na kloub a nezdržovat se právě takovým destruktivním přístupem. Pokud si není v tomto úplně jistá, pracujeme jako první přesně na tomto oříšku.

Louskejte s radostí a rozvahou

Vám přeji, abyste měli aktivní přístup k životu. Abyste věděli, že za vším máte především hledat sebe. A také vám přeji hodně hodně odvahy k rozlouskávání. Ten louskáček je ve vaší mysli. Čím častěji a v klidu ho používáte, tím více vám potom bude s veškerou precizností a jemností sloužit.

Vaše Anna

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *