Je nutné vimazat plech a mít knihu receptů

„Mami, něco upeču!“ Tato slova mi vždy mi pohladí duši. Pro mě bylo vaření a pečení ještě ve 30ti a vlastně kolikrát i ve 40ti noční můrou. Pro moje děti je zábavou od 3 let. Bude to ale k něčemu? Možná nebudou mistryně kuchařky, ale jsem si jistá, že budou ony ovládat kuchyň a ne ona je. A také si myslím, že knížka receptů, ta nejopatlanější, co znám, bude jednou v jejich kuchyni tím největším bohatstvím.

Proč mé děti vaří odmala?

Sama jsem k vaření a pečení jako malá holka moc přístup neměla. Tedy měla, ale bylo nás hodně, možná proto jsem byla v kuchyni spíš jako pomocnice – přines brambory, zajdi pro pažitku, zamíchej s tím atp.

Nakonec jsem vlastně k vaření vztah neměla nikdy. Zůstal ve mně pocit, že já a kuchyň je něco jako já v roli pomocnice. Nic víc mi nebylo dovoleno. Sebevědomí coby kuchařky bylo zabito už v malé holce.

Sebevědomí v kuchyni

Učila jsem se vařit až jako dospělá. Musím přiznat, že kromě minutek jsem se učila vařit až s dětmi.

Slíbila jsem si, že u mých dětí to bude jinak. Nebudou „přicmrndávačky“, ale naopak já budu asistovat jim.

Nejkrásnější role asistentka vlastních dětí

Když chtějí vařit, péct, poradíme se co. Najdeme recept. Prostudujeme ho. Napíšeme do sešitu. Dříve jsme kreslily hrníčky a vajíčka a další ingredience, nyní už je to tak napůl.

Děti si pak věci připraví. A jdou krok po kroku a cokoliv potřebují, na to se zeptají.

Jediné pozor

Jediné, co je má 100 % úloha, je být u horkých věcí. Jinak to vypadá, a já ťukám, že snad budou umět vařit, než budou dospělé. Jo a palačinky – tak ty dělá naše 5letá Mína daleko lépe než já. Prý má tajný recept od babičky.

Chyby nechyby

Jo, a tím, že si samy píšou recepty, podle kterých vaří, se jednou určitě rády zasmějí. Jsem si jistá, že ten úsměv je zahřeje na duši. Že prostě v myšlenkách skočí o pár desítek let zpět. Sem do kuchyně.

A taky se učí

A určitě udělají mnoho chyb, ale mají čas se je napravovat, učit se. Myslím, že třeba už nebudou zapomínat „vimazat“ plech jako tehdy 1. 9. 2018.

 

Užívejte si společné chvíle

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *