První východ slunce

Když jsem stála u dcery, která se poprvé dívala na východ slunce nad mořem, jako první se mi vybavilo, kolikrát takto bude ještě stát.

Bude stát třeba sama a bude zamyšlená. Bude třeba smutná, protože bude po rozchodu s nějakým klukem a nebude moc spát. Bude se třeba dívat na východ slunce, až se bude vracet z nějaké pařby (panebože, to snad ani nebude možné, že moje malá holčička jednou půjde někam pařit…).

Prostě teď je teď.

A já zažívám ten moment, kdy přes ni přehazuji osušku ze šňůry, protože trochu fouká. Vstala tak brzy. Pracovala jsem a byla jsem na ni tak nevrlá, že nespí, že je teprve ani ne 5 hodin. A ona jenom chtěla jít na východ slunce, když už se vzbudila.

Chtěla jít se mnou…

Stály jsme tam a dívaly se na první rozbřesk dnes. Žasly jsme nad tím, jak nemůme zachytit moment, kdy je další a další světlo, které probudí najednou den. Je to jako hodiny. Kdy se pohne ta ručička. Kolik paprsků prorazí ještě tou černou tmou, než bude den. Kolik takových svítání ještě s mou dcerou zažiju? Nesmím myslet na sebe a být sobecká.

Panebože, přeji si, ať při každém svítání, kdy s ní nebudu, cítí sílu z toho našeho prvního. Paprsky bezpečí a síly, které ji nikdy nepřestanu posílat…

Panebože přeji si, aby až bude velká a bude za svítání přehazovat osušku přes svou malou dceru, si na mě vzpomněla…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *