Nevyčerpávejte se! I máma musí odpočívat a myslet na sebe

Nevvycerpavejte se. I mama musi odpocivat a myslet na sebeZnáte tu situaci, kdy jednou rukou vaříte, druhou s mobilem v ruce zařizujete kroužek pro dítěte, během toho zvládáte dítěti připravit čisté oblečení a manželovi žehlíte košili, cítíte, že vám praskne hlava, ale vy to přeci musíte zvládnout? Čekáte díky, to se ti povedlo, trochu uznání. Nic. Zas je to samozřejmostí, že vy to uděláte a zvládnete. Tolik toužíte po alespoň malém uznání. Ne, takhle to dál nejde! 

Každá máma denně řeší mnoho věcí a musí z nich vybírat priority. Jakmile je najde, musí být natolik flexibilní, aby si poradila i s těmi nečekanými. Logistika, neustálé kličkování, hledání, přemítání ji vysiluje a k znovunabytí energie potřebuje (přinejmenším) uznání.

To, že se jí ho nedostane a členové rodiny si o ni jako o rohožku ještě otřou nohy nějakou poznámkou, je předzvěst toho, že nechala zajít věci příliš daleko. A to je ten nejvyšší čas se zastavit a znovu si priority srovnat a uvědomit si ty nejdůležitější.

Záchrannou vestu si berete jako první!

Byla jste sama sebou, než jste poznala partnera, byli jste pevný pár, než přišly děti. Zachovejte pořadí. Jen tak je možné zůstat sama sebou. Ač se to zdá sobecké, priority jsou jasné: vztah sama k sobě a péče o sebe, vztah k partnerovi a péče o něj, vztah k dětem a péče o ně.

Neznamená to, že děti nejsou na prvním místě. Ale aby na tom prvním místě byly šťastné, je potřeba, aby měly šťastnou mámu a spokojené rodiče. Princip těchto třech priorit spočívá v tom, že každý se potřebuje realizovat. Když jste spokojená ve vztahu, cítíte se přitažlivá, chtěná, uznávaná. Dostává se vám potřebných hodnot, kterými pak snáze a v klidu můžete obdarovat vaše děti.

Malé cvičení 

  1. Co vše byste chtěla zvládat? Jak byste o sebe chtěla pečovat? Kolik to zabere času?
  2. Jak si nastavujete, řídíte, plánujete čas na partnera? Jak spolu trávit více času?
  3. Kolik je potřeba denně věnovat dětem času? Je to o čase nebo o vědomém prožitku?

Zajímají nás vaše názory, napište nám do komentářů.  A příště o tom, jak žonglovat s časem!

Vše je řešitelné
srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s) mějte se
 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *