Dítě opakuje vše, dokonce i vaše chyby

Dite opakuje vse, dokonce i vase chybyPamatujete si na ten moment, kdy se na vás dítě usmálo? Usmálo se, protože vy jste se na něj smála. Natahovalo ručičky, protože vy jste je natahovala. Dělá vše, co děláte vy. Vy jste tiskárna na emoce, prožitky, vnímání jeho světa. 

Otiskujeme se 

S identifikací a přesností pozorování souvisí fakt, že se do dětí otiskujeme. My jim připravujeme otisky, které si od nás berou, které jim nabízíme. O tom, že nás bedlivě sledují a pozorují a vnímají, muselo snad každou mámu přesvědčit to, že občas nebo častěji slyšela, co se jí zrovna moc nelíbilo, nebo si nechtěla přiznat.

Jak dává dítě panence najíst a najednou na ni houkne:„Dělej, nestíháme to.” Nebo dělá grimasy a gesta jako rodič. Jsou v něm otištěny věci nejen ty pozitivní, ale pozor na to – i ty, které bychom samy mámy u sebe nejraději vůbec neviděly a samy před sebou si je většina z nás ještě zapírá.

Dělá vše tak, jak chceme my. 

Dítě předškolního věku toho opravdu okoukalo hodně. A to, jak my starší se chováme k němutak se bude chovat i k těm, kteří jsou velikostně pod ním. Je to krásně vidět u sourozenců, ale i u kamarádů. Bude rádo, že také někoho může pokárat se všemi gesty a výrazy za nedbalost, za nějakou chybu. Pokud ho odmala vychováváme jinak, bude i tak v oněch chvílích „vychovávat“ své menší spoluobčánky.

Arogance a panovačnost

To, že je dítě předškolního věku někdy či častěji arogantní a panovačné, souvisí s tím, že nezná ještě přesně hranice. Že se mu jednou nebo pětkrát řeklo, že to tak má či nemá být a ono se začne vztekat a být arogantní nebo panovačné, je ještě normální. Hledá hranice. Maminka u sebe kolikrát nevidí, že je sama arogantní a panovačná.

Dítě otiskuje. Je potřeba dítě jen mile a laskavě usměrnit. Co dělat? Nevyhrožovat. Nezastrašovat. UsměrnitVysvětlit. Vždyť i ono chce na chvíli vládnout nejen panenkám, ale třeba kamarádkám na oslavě. Vy také vládnete. A i přesto, že nemusíte být panovačná, dítě se přesné rozdíly ještě učí.

A o tom, jak moc dítě potřebuje uznání, si povíme příště.

Vše je řešitelné
srdečně a s úctou
Anna Lukešová
a (s) mějte se

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *