Jak děti promění lidi v rodiče aneb mé děti a já

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOd narození po první Vánoce, první krůčky a kupování aktovky to uteče tak rychle, že se nám to ani nechce věřit.

První dítě bylo obdařeno hračkami, zájmem, zážitky, povlečením s Krtečkem i Hellou Kitty. Já se obdarovala časopisy, knihami o tom všem, co dítě nezbytně musí mít a  jak se k němu mám chovat.

Jako vystudovaný psycholog jsem byla ráda, že rozumím vývojovým obdobím, kterými dítě prochází.

Vše bylo v pořádku.

První dítě má za úkol změnit lidi v rodiče.

Nezáviděníhodný úkol mé dítě splnilo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVím, že druhé dítě jsem obdarovala trochu víc. O mé vnímání pohledu na jeho svět, který jsem stavěla nadevše. Už nějak zmizela potřeba studia plen, lahviček, šatiček, hraček a převládla (naštěstí) potřeba ho sledovat, jak se klube a vyvíjí.

Ona totiž znalost péče o dítě, vývojových fází i moderních hraček a výchovných metod je sice velmi prospěšná, ale dělat vše, co je napsané v knihách, ještě nezaručuje šťastné dítě.

Naslouchat dítěti, vnímat pohled jeho očima, to je to nejpodstatnější, co přinese pochopení, tím pádem i samo nabídne řešení v každé situaci.

d_pribeh1Respektovat dítě, umět si k němu přidřepnout, abychom jej vyvýšili, citlivě  na něj soustředit pozornost a přemýšlet nad tím, co vyřkneme, abychom jej povzbudili a ne zastrašili, nazývám podstatou lásky.

Tento úhel pohledu mi dělá mé děti šťastné.

O tento úhel pohledu obohacuji své děti, sebe, kamarádky, maminky.

Právě toto nahlížení na dítě je neskutečným pokladem, který mi do života přinesly rady a postřehy z mého mnohaletého pozorování (nejen) vlastních dětí a výzkumu.
Stejně tak velkou roli ale hrají názory maminek -  jejich chuť sdílet, předávat si zkušenosti a rady a touha být spokojené

Vaše Anna

Máma s r.o.